Végrendeletek

Az öröklési jog talán az a jogterület, amely élete során minden embert érint. A hagyatéki eljárás az a folyamat, amely során az illetékes szervek (főszabály szerint a közjegyző) megállapítják az elhunyt személy (örökhagyó) örököseit, számításba veszik ki örökölheti az adott vagyonelemeket, valamint az úgynevezett öröklési sorrendet is meghatározzák. A törvényes öröklés rendjét, illetve a végintézkedés szabályait a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény határozza meg, amely alapján megállapítható, hogy ki lesz az elhunyt személy örököse.

A végrendelet

Amennyiben még életünkben szeretnénk halálunk esetére rendelkezést hagyni, úgy a végrendeleten keresztül a Polgári Törvénykönyv erre lehetőséget biztosít. Az örökhagyó a halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel szabadon rendelkezhet. Végrendelkezni többféleképpen lehetséges.
Egy okirat végrendeleti jellegének megállapításához alapvetően az szükséges, hogy az örökhagyó halála esetére szóló vagyoni rendelkezést tartalmazzon, és külsőleg az örökhagyótól származónak mutatkozzon.
Végrendelkezni közvégrendelettel vagy írásbeli magánvégrendelettel lehet; szóbeli végrendelkezésnek csak rendkívül szűk körben, kivételes esetekben van helye.

Közvégrendelet

Közvégrendeletet közjegyző előtt lehet tenni. Nem lehet érvényesen közvégrendeletet tenni olyan személy előtt, aki a végrendelkezőnek, a végrendelkező házastársának, élettársának hozzátartozója, gyámja vagy gondnoka. Érvénytelen az a juttatás, amely a közvégrendelet tételében közreműködő személy, valamint ennek hozzátartozója, gyámoltja vagy gondnokoltja javára szól.
A korlátozottan cselekvőképes kiskorú és a cselekvőképességében vagyoni jognyilatkozatai tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehet. A végrendelet érvényességéhez a törvényes képviselő hozzájárulása és a gyámhatóság jóváhagyása nem szükséges.
Aki vak, írástudatlan vagy olvasásra vagy nevének aláírására képtelen állapotban van, írásban érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehet.

Az írásbeli magánvégrendelet

Amennyiben a végrendelet elkészítésére nem közjegyző előtt kerül sor, úgy két lehetőség áll előttünk: a végrendeletet vagy saját kezűleg – kézzel –, elejétől a végéig mi magunk írjuk és aláírjuk, vagy azt más írja helyettünk.

Az írásbeli magánvégrendeletet teáht a végrendelkező akár maga írhatja, akár mással írathatja. Fontos rögzíteni, hogy a gépírás akkor sem számít saját írásnak, ha magától a végrendelkezőtől származik. A gyorsírással vagy a közönséges írástól eltérő egyéb jel- vagy számjegyírással készült magánvégrendelet érvénytelen.

Az írásbeli magánvégrendelet alaki szempontból érvényes, ha készítésének ideje az okiratból kitűnik, továbbá ha a végrendelkező azt

– sajátkezűleg írt végrendelet esetén elejétől végéig maga írja és aláírja;

– más által írt végrendelet esetén két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is – e minőségük feltüntetésével – aláírják; vagy

– a sajátkezűleg írt vagy más által írt végrendeletet aláírja, és akár nyílt, akár zárt iratként a közjegyzőnél – végrendeletként feltüntetve – személyesen letétbe helyezi.

A több különálló lapból álló sajátkezűleg írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el. A több különálló lapból álló más által írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el, továbbá ha minden lapját a végrendelkező és mindkét tanú aláírta.

A végrendelet elkészítésének egyik meghatározó kérdése tehát a végrendelet érvényessége, amely meghatározott tartalmi és formai követelményekhez kötött, ezért érdemes mindenképpen szakember közreműködését igénybe venni a végrendelet elkészítésekor.

A végrendelet elkészítésének másik meghatározó kérdése annak fellelhetősége. Ugyan a végrendelet érvényességének nem feltétele, de az ügyvéd által készített magánvégrendelet esetében lehetőség vannak annak letétbe helyezésére az ügyvédi, illetve közjegyzői kamaránál, így amennyiben a végrendelet alkalmazására kerül sor, annak fellelhetősége biztosított, hiszen az eljáró közjegyző automatikus értesül a végrendelet tényéről és azt kézhez kapja.

A letétbe helyezett végrendeleteket zárt borítékban, meghatározott eljárásrend szerint helyezzük letétbe.