Szerződések, okiratok készítése

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerint a kötelem kötelezettség a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás teljesítésének követelésére. Kötelem keletkezhet különösen szerződésből, károkozásból, személyiségi, dologi vagy más jog megsértéséből, egyoldalú jognyilatkozatból, értékpapírból, jogalap nélküli gazdagodásból, megbízás nélküli ügyvitelből és utaló magatartásból.

A fentiek közül a szerződés az egyik leggyakrabban felmerülő kötelemkeletkeztető aktus, hiszen az a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata, amelyből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére. A felek szabadon köthetnek szerződést és szabadon választhatják meg a másik szerződő felet, illetve szabadon állapíthatják meg a szerződés tartalmát is.

A szerződés létrejöhet szóban, írásban vagy ráutaló magatartással. Vannak olyan szerződések, melyek megkövetelik az írásbeli formát és az ügyvédi ellenjegyzést.

Ügyvédi megbízás keretében munkánk meghatározó része ügyfeleink, illetve szerződéskötés esetén a részes felek akaratának lehető legpontosabb feltárása, a szerződés feltételeinek tisztázása. A szerződések célja elsősorban a szerződő felek akaratának megvalósítása, azonban az erre való alkalmasság mellett a szerződéseknek bármilyen jogi eljárás, így különösen peres eljárások során a lehető legegyértelműbbnek és ezért védhetőnek kell lenniük.

A szerződések a mindennapi, illetve a gazdasági élet létfontosságú részét képezik, legyen szó egyszerű megállapodásról vagy összetettebb, vállalkozási, pénzügyi típusú megállapodásról. A korábban ismertetetteknek megfelelően valamennyi szerződésnek két alapvető jellemzővel kell rendelkeznie: pontosnak és védhetőnek kell lennie. Ezen túlmenően a szerződés tartalmának minden esetben meg kell felelnie a szerződő felek szándékának és akaratának. A szerződéskötés folyamatának lépései az alábbiak szerint foglalhatók össze:

1./ Az első lépésben feltárjuk az ügyfél, illetve a felek szándékát annak érdekében, hogy a szerződés tárgyát és tartalmát a lehető legpontosabban meghatározhassuk. Ez a folyamat általában e-mailes egyeztetésen keresztül, illetve szóban, személyes, vagy online jelenléttel történik.

2./ Ezt követi a szerződés szövegének előkészítése, amely során az első pontnak megfelelő tartalommal bíró tervezetet ügyfelünk, illetve a szerződő felek rendelkezésére bocsátjuk áttekintés céljából.

3./ Ezt követően az esetleges módosítási igényeket, egyéb észrevételeket átvezetjük a szerződés tervezetén.

4./ Az egyeztetést, illetve valamennyi észrevétel figyelembevételét követően előkészítjük a szerződés tervezetét aláírásra, figyelembe véve a szerződés típusának megfelelő jogszabályi előírásokat, illetve formaiságot (pl. ügyvédi ellenjegyzés, biztonsági okmány alkalmazása, stb.).

5./ A szerződéskötés folyamatának záró pillanata a szerződés aláírása. Az aláírásra sor kerülhet ügyvédi irodánk székhelyén Soltvadkerten vagy Szegeden, de akár külső helyszínen is, illetve online szerződéskötésre is lehetőséget biztosítunk ügyfeleink számára az Online szolgáltatások menüpontban foglaltaknak megfelelően, amennyiben annak technikai feltételei fennállnak.

A szerződéskötést követően a szerződés céljától, tartalmától, illetve jellegétől függően szükség lehet további eljárási cselekmények lefolytatására annak érdekében, hogy a szerződés kiválthassa a célzott joghatásokat (pl. földhivatali, cégbírósági, nyilvántartásba vételi eljárás stb.).

Okiratszerkesztő ügyvédként vállaljuk különösen bérleti, haszonbérleti, letéti, vállalkozói, ajándékozási, tartási, életjáradéki, öröklési, ingó és ingatlan adásvételi, illetve munkaszerződések megkötését és/vagy előkészítését, illetve teljes körű jogi segítségnyújtást az ügylet teljes lebonyolításáig.