Az előző évhez hasonlóan 2024-ben is számos változás következett be a földforgalmi törvény által érintett jogviszonyokban. A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról és annak átmeneti rendelkezéseiről szóló törvények 2024. január 1-től hatályba lépő, illetve változó legfontosabb rendelkezései az alábbiak:
1./ A föld tulajdonjogának átruházása esetén a szerződésben szereplő ellenértéket banki átutalással vagy ügyvédi letét alkalmazásával kell teljesíteni.
Az egyik legfontosabb változás, hogy a Földforgalmi törvényben foglalt speciális esetek kivételével a föld tulajdonjogának átruházása esetén a szerződésben szereplő ellenértéket banki átutalással vagy ügyvédi letét alkalmazásával kell teljesíteni. A felek ettől eltérő megállapodása semmis, tehát január elsejét követően termőföld adásvétele esetén a vételár teljesítésére kizárólag banki átutalással, vagy ügyvédi letét alkalmazásával kerülhet sor.
A fenti szabály alól kivételt jelentenek azon esetek, amelyek esetén nincs szükség az átruházás mezőgazdasági igazgatási szerv általi jóváhagyására. Ezen eseteket a Földforgalmi törvény 36. § (1) bekezdésében találjuk. Ide tartozik többek között a föld tulajdonjogának ajándékozás jogcímén történő, illetve a közeli hozzátartozók közötti tulajdonjog átruházása.
2./ Kifüggesztés nélküli földvásárlás
2023. július 1. napjától kifüggesztés nélkül szerezhet földet a pályakezdő gazdálkodó az első 10 hektár megszerzésének erejéig.
2024. január 1-ét követően ez az engedmény nem érvényesíthető a „szőlő”, a „kert” , illetve a „gyümölcsös” művelési ágú ingatlanok esetén.
3./ Ökológiai gazdálkodás, vetőmagtermesztés, állattartás, földműves státusz nem teljesítése
Abban az esetben, ha valaki ökológiai gazdálkodás, vetőmagtermesztés, állattartás, földműves státusz létesítését, illetve fenntartását vállalta, azonban később nem tartja be a föld megszerzését követően, akkor 5 évig újabb földet sem adásvétellel, sem haszonbérlettel nem szerezhet.
Az illetékes hatóság – amely bejelentés alapján is eljár – először felszólítással él, és csak ennek elmulasztása esetén következik be a fenti szankció.
4./ Az ökogazdálkodás / ökogazdálkodó ranghelye
2024. január elsejét megelőzően az „ökogazdálkodó” ranghelyéhez elegendő volt 20 km-en belüli lakóhellyel rendelkezni, ami azt jelentette, hogy a két településsel arrébb lakó ökogazdálkodó még a helyben lakó gazdálkodókat megelőzte.
2024. január 1. napjától azonban csak a helyben lakó személyek hivatkozhatnak az elővásárlás során az „ökozgazdálkodás”-ra.
5./ Nem lehet külön rendelkezést előírni a szerződésben az elővásárlásra jogosult vonatkozásában
A Fétv. 13/A. § (1) bekezdése szerint az adásvételi szerződés az elővásárlásra jogosultra nézve külön rendelkezést nem tartalmazhat. A vevő helyébe lépő elővásárlásra jogosultat az adásvételi szerződésnek a vevőre vonatkozó rendelkezései jogosítják és kötelezik.
A rendelkezés indokolása szerint (amely az alábbi linken keresztül érhető el) a jogalkalmazói gyakorlatból származó visszajelzések alapján gyakori probléma, hogy a szerződő felek az adásvételi szerződésben az esetlegesen jelentkező elővásárló vonatkozásában speciális szerződéses feltételeket állapítanak meg. Fontos rögzíteni, hogy az adásvételi szerződés kétoldalú jogügylet, melyben egyik oldalon a tulajdonos mint eladó, a másik oldalon pedig a vevő található. Az adásvételi szerződés csak kettejük viszonylatában állapíthat meg szerződéses rendelkezést vagy kikötést, rajtuk kívül álló harmadik személyre – így az elővásárlásra jogosultra – nézve nem. Az elővásárlásra jogosult az adásvételi szerződést teljes egészében fogadja el magára nézve kötelezőnek. Sikeres elővásárlási joggyakorlás esetén az elővásárlásra jogosult a vevő pozíciójába lép be, vagyis a szerződésben vevői oldalon alanycsere következik be, ami azt eredményezi, hogy az eredeti adásvételi szerződés innentől már az eladó és az elővásárló között létezik. Az elővásárlásra jogosultat tehát a vevőt megillető jogosultságok egésze illeti meg és a vevőt terhelő kötelezettségek teljessége terheli.